Skip to content

Jak nawilżyć i zregenerować suche włosy?

Zniszczone włosy mogą mogą wypadać, być cienkie lub szorstkie w dotyku. Najczęściej jednak stają się suche, pozbawione blasku i naturalnego piękna. Jest wiele czynników powodujących, że włos staje się suchy. Dlatego też w artykule omawiamy przyczyny suchych włosów, doradzamy, jak z tym walczyć i jaki produkt najlepiej zastosować!

Dlaczego włosy stają się suche?

  • Budowa włosa opiera się na wielu różnorodnych strukturach, a w każdej z nich zachodzi mnóstwo procesów. Mechanizmy te odbywają się zarówno w korzeniu – części niewidocznej, umieszczonej w skórze głowy i sięgającej aż do tkanki podskórnej, jak i w łodydze, czyli tej części włosa, którą widzimy. Odpowiadają one za utrzymanie całego włosa w zdrowej kondycji. Zapewniają mu gęstość, prawidłowe nawilżenie, wyregulowany wzrost oraz odporność na czynniki zewnętrzne.
  • Niestety, aby włosy cały czas były piękne i zdrowe, należy bez ustanku dostarczać im niezbędnych składników i eliminować wpływ negatywnych bodźców na ich powierzchnię. W momencie, gdy nie zadbamy o włosy, wszelkie zachodzące w ich strukturach procesy, przestaną przebiegać prawidłowo. W efekcie doprowadzi to do osłabienia ich kondycji.
  • Pamiętaj zatem o stosowaniu zbilansowanej diety, a także masek i odżywek do włosów. Unikaj ekspozycji na słońce i wiatr oraz ogranicz stylizację włosów z użyciem prostownicy, lokówki i suszarki.

Główna przyczyna suchych włosów

Czynniki i bodźce zewnętrzne sprawiające, że włos jest suchy mają istotne znaczenie. Otóż zdrowy i nieuszkodzony kosmyk włosa gromadzi w sobie około 10% wody. To ona jest odpowiedzialna za jego nawilżenie i nawodnienie, co w rezultacie sprawia, że fryzura jest pełna blasku i wygląda zdrowo. Woda ta znajduje się w łusce i trzonie włosa, a przed jej utratą zabezpiecza otoczka tłuszczowa wytworzona przez sebum, które z kolei wydzielają gruczoły łojowe. Jeżeli otoczka ta jest uszkodzona, łuski się rozchylają i woda paruje. Utrata niezbędnej wilgoci sprawia właśnie, że włos staje się suchy. Proces ten bardzo szybko się pogłębia, co nie jest dobre dla włosa, ponieważ może sprawić, że w bardzo krótkim czasie włosy nie tylko będą suche, ale także podatne na łamanie, szorstkie w dotyku, a ich końcówki będą przerzedzone.

Pielęgnacja suchych włosów

Pielęgnacja suchych włosów powinna opierać się na uwzględnieniu biologicznego procesu, który wpływa na taki ich stan – został on przedstawiony w powyższym akapicie. Nie wystarczy zatem dostarczać włosom nawilżenia/wody zawartych w produktach kosmetycznych. Na samym początku należy zadbać o odbudowę otoczki tłuszczowej i złagodzić rozchylenie łusek, by dostarczona woda nie parowała dalej, ale była w stanie działać w strukturach kosmyków. Dlatego też najlepszym kosmetykiem, który pomoże nawilżyć suche włosy jest maska do włosów. Jej skład zawiera duże stężenie intensywnie działających składników aktywnych, które wnikają w głąb włosa i tam dokonują jego regeneracji. Wiele osób decyduje się na zastosowanie odżywki, co niestety nie jest dobrym rozwiązaniem. Odżywka działa na włos tylko powierzchownie, nie dociera do jego najgłębszych warstw. Ma także działanie pielęgnacyjne, ale nie regenerujące, tak jak maska.

Jaką maskę do suchych włosów wybrać?

Gama produktów Fructis ma w swojej ofercie maski do suchych włosów Garnier:

  1. Maska głęboko odbudowująca Garnier Fructis Goodbye Damage. Dzięki delikatnie zagęszczonej konsystencji dociera do wnętrza włosa i intensywnie regeneruje każde pasmo.
  2. Maska głęboko odżywcza Fructis. Jest dedykowana cienkim i pozbawionym gęstości włosom. Sprawia, że nabierają one objętości, stają się sprężyste i niezwykle grube.

Jeżeli Twoje włosy są suche, wybieraj maski, które są przeznaczone specjalnie do tego rodzaju włosów. Warto także zastosować szampon z tej samej serii, by działanie było kompleksowe,  a tym samym bardziej skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.