Skip to content

Jak powinno odbywać się niszczenie dysków twardych?

Dyski twarde mogą zmieścić bardzo dużo danych, także w formie wrażliwej dokumentacji. W jaki sposób należy je niszczyć?

Dyski twarde mogą być niszczone różnymi technikami – dobranie tej właściwej ma zatem szczególne znaczenie. Obecnie niszczenie dysków twardych możliwe jest także jako usługa zlecona zewnętrznej firmie, co pozwala na skorzystanie z kompleksowej i profesjonalnej obsługi z gwarancją najlepszych rezultatów.

 

Dlaczego należy niszczyć dyski twarde?

Gdy dysk twardy nie będzie już używany, ale znajdują się na nim ważne informacje, na przykład dokumenty z wrażliwymi danymi, duże znaczenie ma jego odpowiednie zniszczenie. Wtedy można zniszczyć znajdujące się na nim pliki, aby nie były one możliwe do odzyskania.

 

Wyrzucenie do elektrośmieci dysku twardego, który nie został wcześniej odpowiednio wyczyszczony z danych, może spowodować, że dostęp do niego dostaną niepowołane osoby. Dla firm to bardzo często poważny problem, który może kończyć się nawet nałożeniem kar. Właśnie dlatego zaleca się niszczenie dysków twardych(https://geomar.net.pl/oferta/niszczenie-twardych-dyskow).

 

Niszczenie dysków twardych – metody

Aby usunąć dane z dysku twardego, nie wystarczy zwykłe wyrzucenie ich do wirtualnego kosza. Takie dane mogą być odzyskane. Właśnie dlatego niszczenie dysków twardych musi odbywać się specjalnymi technikami, które gwarantują brak możliwości dostępu do danych.

 

Najczęściej niszczenie dysków twardych odbywa się z użyciem metod magnetycznych oraz mechanicznych. W przypadku metody magnetycznej dysk jest poddawany działaniu impulsu magnetycznego, co prowadzi do jego rozmagnesowania oraz utraty danych. W drugim elementy dysku niszczone są mechanicznie. Ta metoda sprawdza się w przypadku dysków typu SSD oraz pamięci przenośnych, które nie zawierają elementów magnetycznych.

 

Jak wykonać niszczenie dysków twardych?

Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest niszczenie dysków twardych wykonane przez profesjonalną firmę. Wówczas można mieć pewność, że dyski zostaną zniszczone skutecznie, a dane nie będą możliwe do odzyskania.

 

Oferty firm prowadzących niszczenie dysków twardych można znaleźć w internecie.