Skip to content

W co bawić się z dziećmi podczas wakacji?

Wakacyjna przerwa to okazja do wyjazdów, długich spacerów i świetnych zabaw z dzieckiem, ale też konieczność zorganizowania mu czasu. W co bawić się z dziećmi podczas wakacji? Jak urozmaicić przerwę od szkolnych obowiązków i sprawić, że będzie to czas pełen wrażeń i atrakcji?

Zabawy i zabawki dla malucha – pluszaki, lalki szmaciane, wędrówki po okolicy

Wakacje w asyście kilkulatka są prawdziwą przygodą same w sobie – nawet bez większych wyjazdów w nieznane. Jeśli dziecko jest wulkanem energii, trzeba dać temu upust i wymyślić kilka zabaw, które zajmą jego uwagę i wypełnią wolny czas. Rodzajem zabawek, które sprawdzają się zawsze i bez względu na okoliczności są maskotki i lalki szmaciane. Te ostatnie można kupić lub uszyć wspólnie, jeśli tylko mamy choć minimalne zdolności krawieckie. Szmaciane lalki, choć wydają się niezbyt modne i ciekawe, bardzo często okazują się ulubionymi zabawkami dzieci i ich ukochanymi przytulankami. Trudno odmówić im uroku i zdecydowanie warto kupić lub uszyć choć jedną lalkę tego typu dla dziecka. O ile zabawa lalkami i maskotkami to rozwiązanie dobre na każdą porę roku i na dowolną pogodę, o tyle wędrówki po okolicy dobrze sprawdzą się właśnie w wakacje – to świetna okazja do poznawania nowych miejsc, zabawy w plenerze, a nawet do… tropienia zwierząt, o ile okolica oferuje choć niewielki zagajnik lub wiekowy park.

Zabawki idealne w plenerze – frisbee, bańkopiłka

Zabawy na świeżym powietrzu to dobra alternatywa dla siedzenia w domu, a szczególnie w okresie wakacyjnym. Frisbee i bańkopiłka to rozwiązania niemal nie znające ograniczeń wiekowych – można bawić się nimi z kilkulatkiem, nastolatkiem i z dorosłymi. Frisbee służy do rzucania i łapania, a bańkopiłka ma tak wiele zastosowań, że aż trudno wymienić je wszystkie. Ekspert sklepu Hulahop.pl poleca właśnie bańkopiłki, które są niezwykle ciekawym gadżetem dla dzieci – można je ściskać, zgniatać, odbijać, rzucać, a nawet na nich siadać. Ponieważ są wykonane z odpornych materiałów, nie groźne im maksymalne zgniatanie i uderzenia, a gdyby uległy uszkodzeniu, można zalepić je łatką i użytkować w najlepsze.

Na deszczowe, wakacyjne popołudnia – klocki i puzzle

Pogoda w wakacje może być nieprzewidywalna – czerwiec i lipiec obfitują w burze i nigdy nie wiadomo, czy wakacyjny wyjazd lub pobyt w domu nie będzie ograniczał się do oglądania deszczu zza okiennej szyby. Warto przygotować się także na taką ewentualność i postawić na puzzle, gry planszowe oraz klocki dla dzieci. Puzzle można układać całą rodziną, podobnie wygląda kwestia gier planszowych i karcianych – należy tylko dobrać je tak, by nie były zbyt trudne dla najmłodszych domowników. Jakie klocki dla dziecka wybrać? Dobrą opcją są zarówno klocki drewniane, jak również plastikowe (LEGO, Duplo i inne). Ważne, by dopasować je do wieku dziecka – dla maluchów wybierajmy te bez malutkich elementów, które mogłyby zostać przez dziecko połknięte.

Wakacyjne zabawy to nie tylko podchody, kino, gra w piłkę i na konsoli, ale cała gama innych aktywności. To świetna okazja do długich spacerów, tropienia zwierząt, zabawy frisbee oraz układania klocków.