Skip to content

Jakie znaczenie ma magnez dla zdrowia?

Z roku na roku w pożywieniu jest coraz mniej magnezu. Można powiedzieć, że jest to składnik na wymarciu. Są to bardzo niepokojące informacje, ponieważ magnez ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Jaki? Przekonacie się czytając poniższy artykuł.

Nasz organizm w 99% składa się z siedmiu minerałów: sodu, potasu, wapnia, fosforu, chloru, siarki i magnezu. Pozostałe 1% to minerały śladowe. Warto podkreślić, że magnez w przyrodzie zawsze występuje w połączeniu z innymi minerałami, na przykład jako siarczan magnezu. Magnez jest minerałem zasadowym, który pozwala utrzymać w normie układ kwasowo-zasadowy. Odgrywa znaczącą rolę w procesie metabolizmu wapnia, potasu, fosforu, cynku, miedzi, żelaza, sodu, kwasu solnego czy też tlenku azotu. Bez magnezu nie bylibyśmy w stanie przyswoić w organizmie witaminy B1. W różnych sklepach z suplementami i na stronach internetowych typu magvit.com.pl można znaleźć preparaty, dzięki którym możliwe będzie uzupełnienie braków tego ważnego składnika w organizmie.

Dlaczego warto stosować magnez?

Magnez, znany jako lek na zmęczenie, jest w stanie zniwelować wiele negatywnych procesów zachodzących w naszym organizmie. Przede wszystkim, odpowiednia jego ilość w organizmie nie dopuszcza do pojawienia się lęków i paniki. Można również z jego pomocą zmniejszyć objawy astmy i zakrzepicy. Można będzie również zmniejszyć zmęczenie i znużenie, a także wyeliminować problem z nadciśnieniem. Preparaty magnezowe polecane są również osobom chorym na cukrzycę i cierpiącym na bezsenność. Pomagają również zwalczać problemy z migrenami i chorobami nerek.

Magnez a osteoporoza

W przypadku, gdy cierpimy na osteoporozę, konieczne jest przyjmowanie dużych ilości wapnia, aby uzupełnić braki tego składnika w organizmie. Dużym błędem jest jednak nie wspomaganie leczenia magnezem. Jest to składnik, bez którego wapń nie będzie w stanie przez długi czas utrzymać się w organizmie. Ponadto, nadmiar wapnia może diametralnie zmniejszyć ilość magnezu, co wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Ważne jest więc, aby wprowadzić suplementację magnezem, gdy chorujemy na osteoporozę.