Skip to content

Blacha czy cegła? Który materiał na garaż jest lepszy?

W ostatnich latach wraca popularność na garaże blaszane. Jest to pewnego rodzaju paradoks, ponieważ przez długi czas blaszaki były mocno krytykowane. Okazało się jednak, że Polacy dostrzegają w nich pewne zalety.

Murowany sukces?

Garaże murowane oczywiście mają wiele zalet. Najważniejszą ze wszystkich jest zdecydowanie trwałość. Mur jest odporny na działanie czynników zewnętrznych. Świetnie radzi sobie z wiatrem, mrozem, śniegiem i deszczem. Zimą jest w stanie obronić samochód przed nadmiernym wyziębieniem, dzięki czemu łatwiej odpalić rano auto. Z drugiej jednak strony trwałość muru może być dużą wadą. Nie jest łatwo postawić garaż murowany – to wymaga dosyć dużych nakładów pracy i pieniędzy. Trudno go także rozebrać i przestawić w inne miejsce. Nie można się oszukiwać, że garaże murowane to małe konstrukcje. Jeśli już chce się je postawić, należy wygospodarować sporo miejsca (szczególnie w przypadku, gdy posiadamy duży samochód).

Garaże murowane są co prawda odporne na działanie czynników zewnętrznych, nie są jednak niezniszczalne. Po pewnym czasie użytkowania będą wymagały remontu, co niestety nie jest tanie.

Blaszaki – ekonomia wygrywa

Garaże blaszane okazały się bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Co prawda nie są tak trwałe jak murowane, jednakże mają o wiele więcej zalet. Przede wszystkim łatwo je przenosić z miejsca na miejsce, są lżejsze i łatwo je zmontować. Właśnie z tych powodów robotnicy budowlani często blaszaki traktują jako swoiste magazyny. Można przecież szybko je rozmontować i przetransportować w inne miejsce. Taka dekonstrukcja w żaden sposób nie wpływa negatywnie na użytkowanie blaszaka – oczywiście, jeśli instalacji dokonuje osoba wprawiona. Niektóre firmy, w tym CGT, oferują wmontowywanie do garaży okien i drzwi. Dzięki temu blaszak może być traktowany jako tanie pomieszczenie socjalne, które łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Takie pomieszczenia wykorzystują m.in. archeolodzy, którzy swoje badania wykonują przez jakiś czas i później muszą się przenieść w inne miejsce.

Minęły już czasy, gdy garaże metalowe miały słabą odporność na czynniki zewnętrzne. Obecnie do ich budowy wykorzystuje się blachę ocynkowaną, która dobrze radzi sobie zarówno z wiatrem, jak i opadami. Współczesne garaże blaszane są także lepiej zabezpieczane przed kradzieżą. Złodzieje muszą poradzić sobie z szeregiem skomplikowanych zamków. Eksperci uznają, że samochody są odpowiednio chronione w solidnych nowoczesnych blaszakach.

Sprawdź blaszaki na CGT.