Skip to content

Jak zacząć przygodę z siłownią? Kilka kluczowych porad

Siłownia – wielu z niej korzysta, wielu obiecuje sobie, że w końcu skorzysta, a jeszcze więcej chciałoby, ale nie wie, od czego zacząć. Wbrew pozorom to wszystko nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Podpowiadamy, jakie ważne kroki trzeba wykonać, żeby nie zniechęcić się na starcie.

Po pierwsze: wiedza
Szlifowanie formy to przede wszystkim praktyka, ale bez znajomości pewnych podstaw teoretycznych trudno będzie ci cokolwiek osiągnąć. Dowiedz się przede wszystkim, z jakich grup mięśniowych składa się twoje ciało i jakiego rodzaju ćwiczenia działają na każdą z nich. Zapoznaj się też z najpopularniejszymi urządzeniami treningowymi, żebyś po wejściu na siłownię nie czuł się zagubiony. Zorientuj się także w temacie podstawowych rodzajów treningu, dzięki czemu łatwiej będzie ci dopasować odpowiedni dla siebie.

Po drugie: cele
Postaraj się jak najprecyzyjniej odpowiedzieć sobie na pytanie, po co chcesz chodzić na siłownię. Od tego będzie bowiem zależeć wiele istotnych kwestii, takich jak częstotliwość treningów, ich rodzaj, a także dieta. Inaczej będzie to wyglądać np. wtedy, gdy po prostu chcesz schudnąć, a inaczej, jeśli zależy ci na wypracowaniu określonej sylwetki. Ustanów cele i dowiedz się, jakimi metodami można je osiągnąć. Najlepiej skonsultuj się w tej sprawie z trenerem. Nie musisz oczywiście decydować się na treningi personalne, jednak wstępna rozmowa z pewnością okaże się przydatna.

Po trzecie: plan
Pierwszą wizytę na siłowni możesz potraktować jako zapoznawczą, ale ćwiczenie na dłuższą metę bez konkretnego planu treningowego mija się z celem. Plan powinien być dopasowany przede wszystkim do twoich aktualnych celów i możliwości. Tutaj również przyda się pomoc trenera, który podpowie ci, jakie ćwiczenia wykonywać, w jakiej częstotliwości oraz z jaką intensywnością. Treningi na chybił trafił w najlepszym wypadku nie dadzą żadnych efektów, a w najgorszym zaszkodzą ci. Nie warto więc tej sprawy bagatelizować.

Po czwarte: nastawienie
Najwięcej osób traci zapał do ćwiczeń w ciągu pierwszych trzech lub czterech tygodni. To ten etap, kiedy treningi są najbardziej męczące , a efektów nie widać jeszcze żadnych. Nie zniechęcaj się jednak – jeśli wykonujesz ćwiczenia zgodnie z odpowiednio dobranym planem treningowym, to już wkrótce zaczniesz zauważać zmiany. Przygotuj się również na spore bóle mięśni po treningu w pierwszych tygodniach – to zupełnie normalne i  świadczy o tym, że tkanka mięśniowa została poddana dobremu wysiłkowi i teraz się regeneruje. Uważaj jednak, by się nie przetrenować. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele na początkowym etapie, ćwicz intensywnie, ale z umiarem. Dawaj z siebie wszystko, lecz nie więcej.

Po piąte: miejsce
Zanim rozpoczniesz regularne treningi, wybierz dobre miejsce do ćwiczeń. Zdecyduj się na siłownię, która posiada odpowiednio zróżnicowany i dobrej jakości sprzęt do ćwiczeń, a także korzystne warunki członkostwa w klubie. Pamiętaj, że efektywnemu treningowi sprzyja atmosfera, ludzie, którzy trenują razem z tobą i wartość dodana, która motywuje do ćwiczeń, np. nagroda po intensywnym treningu w postaci sauny. Im więcej takich pozytywnych bodźców, tym przyjemniejszy będzie twój trening, a chodzenie na siłownię stanie się czystą przyjemnością, a nie złem koniecznym.

Powodzenia!