Skip to content

Czynniki ryzyka nowotworu piersi

Nowotwór piersi jest najczęściej spotykanym nowotworem u kobiet. Jeśli chorowała Twoja mama czy siostra, ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta u ciebie do nawet 80 procent. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie się badać i poznać inne czynniki, które wpływają na większą zachorowalność. Jeśli bowiem jesteś w grupie zwiększonego ryzyka, badania

Co ma wpływ na większą zachorowalność?

Nie tylko choroba krewnego pierwszego stopnia ma wpływ na większe prawdopodobieństwo, że i my będziemy mieć nowotwór. Znaczenie ma także wiele innych czynników, a dokładniej wczesna pierwsza miesiączka oraz późna menopauza. Chociaż kobiety są zadowolone, że muszą się z nią zmierzyć dużo później niż ich rówieśniczki, nie ma to wcale tylko pozytywnych rezultatów. Do czynników ryzyka zaliczają się także brak ciąży oraz późna ciąża, nie karmienie piersią, jeśli mamy potomstwo, długa kuracja tabletkami antykoncepcyjnymi, otyłość, cukrzyca oraz nadużywanie alkoholu. Na niektóre kwestie mamy duży wpływ, dlatego warto im zapobiegać i np. zrezygnować z dań o wysokiej zawartości tłuszczu.

 

Czy musisz obawiać się choroby?

Jak mówi nasz ekspert ze Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich SOFIMED, na podstawie czynników ryzyka nowotworu piersi można wyliczyć, z jakim prawdopodobieństwem właśnie my zachorujemy w przyszłości. Służą do tego specjalne kalkulatory ryzyka, których oczywiście nie należy traktować ze 100 procentowym prawdopodobieństwem, nawet jeśli ryzyko będzie duże. Należy po prostu regularnie się badać, aby – kiedy tylko pojawi się problem – od razu go wykryć i podjąć działania, które wcześnie zainicjowane będą szansą na całkowite wyleczenie. Pamiętaj – rak nie jest wyrokiem śmierci.

Jaki badania profilaktyczne wykonywać?

Każda kobieta powinna systematycznie przeprowadzać badania profilaktyczne, które pozwolą wykryć raka we wczesnym stadium. A tak jak wspomniano – zmierzenie się z nim na wczesnym etapie może uratować i nasze życie, i nasze piersi. Co zatem trzeba robić? Raz na miesiąc, kiedy jesteś między 5 a 9 dniem cyklu, wykonaj samobadanie piersi. Niepokojące są wszelkiego rodzaju zmiany kształtu piersi, guzki, zmiany koloru czy wyciek z brodawek. Takie nieprawidłowości trzeba natychmiast skonsultować z lekarzem. Poza samobadaniem, chociaż raz w oku należy badać się u ginekologa. Lekarz ma większe doświadczenie i kiedy coś będzie nie tak, z pewnością to zauważy. Po 25 roku życia raz na dwa lata niezbędne jest także wykonywanie badania USG. Jest to badanie przeznaczone dla młodych kobiet, ponieważ ich piersi mają inną budową niż piersi kobiet w późniejszym wieku. Ostatnim badaniem jest mammografia przeznaczona dla kobiet po 40 roku życia, którą na początek robi się raz na 5 lat, potem zaś raz na 2 lata. Tak jak wspomniano na początku, kiedy znajdujesz się w grupie ryzyka USG czy mammografię powinnaś wykonywać częściej, zgodnie z zaleceniem lekarza. Wówczas można przeprowadzić również badania genetyczne, które wskażą czy odziedziczyliśmy skłonność do zachorowania.

powinnaś wykonywać częściej.