Skip to content

Samodzielne sprawdzanie auta z zewnątrz przed zakupem

Kupno używanego auta zawsze związane jest z pewnym ryzykiem. Każdy nowy nabywca samochodu chce uniknąć zakupu auta po wypadku, kradzionego, niesprawnego z ukrytą awarią albo w bardzo złym stanie technicznym. Użytkownicy aut są również bardzo wrażliwi na punkcie cofniętego licznika. Czasem można nie rozpoznać tego problemu w samochodzie. Stąd ważne jest, aby potrafić samodzielnie dokonać diagnozy stanu samochodu przez zakupem.

Na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć samochodów z zewnątrz, sprawdzić, czy oświetlenie (reflektory, kierunkowskazy) jest kompletne. Czy auto ma wszystkie inne elementy konieczne dla bezpiecznej jazdy (lusterka, tablice rejestracyjne). Należy też dokładnie obejrzeć karoserię, czy jest oryginalna czy świeżo malowana, czy nie znajdują się na niej wypryski, zamalowane dziury, czy nie ma jawnej lub ukrytej korozji.

Kolejnym istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, są szyby w samochodzie. Nowy nabywca auta musi dokładnie je obejrzeć, czy nie są porysowane, a co gorsza popękane. Szyby, szczególnie przednia i tylna odpowiadają za bezpieczną jazdę i dobrą widzialność na drodze, z przodu i z tyłu auta.

Stan drzwi, czy otwierają się sprawnie, czy są jakieś trudności. Stan ogumienia, w jakim stanie jest bieżnik i jak wygląda struktura gum, czy nie są sparciałe i popękana, ile mają lat i jaki jest ich przebieg w km. Warto też zauważyć, czy gumy posiadają podobny stopień zużycia, czy też występują pomiędzy nimi różnice (np. dwie gumy są mniej zużyte, a dwie pozostałe – bardziej).

Potencjalny nowy  użytkownik auta powinien wszystko bardzo dokładnie sprawdzić i przyjrzeć się temu z bliska. Jeżeli nie czuje się na siłach zrobić tego samodzielnie, powinien skorzystać z pomocy specjalisty (https://lokalnydiagnosta.pl), kogoś, kto precyzyjnie określi zewnętrzny stan auta przed zakupem.