Skip to content

Góralskie meble kuchenne – zakopiański styl w aranżacji kuchni

Marzysz o kuchni jak z góralskiej chaty? Teraz możesz zamówić ją w firmach wykonujących zabudowę kuchenną na indywidualne zamówienie!

Wybór właściwych mebli do kuchni nie jest prosty. Gdy liczy się atrakcyjny i niepowtarzalny wygląd zabudowy, ciekawym pomysłem mogą być góralskie meble kuchenne. Dzisiaj takie meble do kuchni cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ nie tylko wyróżniają się unikatowym wyglądem, ale dodatkowo charakteryzują się również wysoką jakością materiałów i trwałością na lata.

 

Jak wyglądają góralskie meble do kuchni?

Styl góralski, który określany jest też jako styl zakopiański, jest jedyny w swoim rodzaju. Właśnie dlatego góralskie meble kuchenne również cechują się niebanalnym wyglądem i natychmiast przyciągają uwagę.

 

Charakterystyczne elementy mebli w stylu góralskim to:

  • zastosowanie drewna, które najczęściej jest jedynie pokrywane cienką warstwą lakieru, by zachowa
  • swój naturalny wygląd
  • jasne kolory – jasne wybarwienia drewna, na przykład drewno sosnowe, świerkowe
  • dekoracje nawiązujące do tradycji góralskiej, na przykład parzenice, ornamenty, kwiaty, serduszka
  • okucia w ciemnym kolorze, które również są dekoracyjnie formowane

 

Kuchnia góralskim stylu – także na wymiar

Obecnie góralskie meble kuchenne można kupić jako gotowe – są one oferowane przez wiele firm zajmujących się produkcją mebli na Podhalu. Druga opcja to zamówienie umeblowania na wymiar, które może być wtedy indywidualnie dostosowane do miejsca ich montażu.

 

Meble góralskie do kuchni składają się najczęściej z rzędu szafek dolnych oraz szafek górnych – wiszących. Fronty meblowe są wykonane całkowicie z drewna, dekoracyjnie frezowanego i często zdobionego góralskimi motywami. Blaty również wykonuje się z drewna naturalnego, ale można także zdecydować się na inne dopasowane materiały, na przykład na czarny granit albo konglomerat w czarnym kolorze.

 

W meblach góralskich stosowane są takie same rozwiązania jak w zwykłych meblach kuchennych, między innymi szafy z cichym domykiem, wysuwane kosze typu cargo, zabudowa AGD jak lodówka, kuchenka, piekarnik i zmywarka. Dzięki temu góralskie meble kuchenne wyróżniają się jednocześnie swoim tradycyjnym stylem oraz zapewniają wygodę i funkcjonalność w trakcie codziennego użytkowania.

 

Gdzie kupić góralskie meble kuchenne?

Aktualnie góralskie meble kuchenne oferowane są głównie przez firmy z Podhala, które zajmują się produkcją mebli gotowych oraz mebli na indywidualne zamówienie.

 

Meble w góralskim stylu mogą być zamówione w każdym regionie Polski, dlatego są one dostępne do zakupu nie tylko na terenie Podhala.