Skip to content

Gdzie postawić garaż blaszak?

Z roku na rok popularność garaży blaszanych wzrasta. Służą one głównie do zabezpieczania pojazdów mechanicznych, narzędzi lub innych przedmiotów. Jeśli będziemy chcieli postawić go na swojej posesji warto zapoznać się z przepisami, odnoszącymi się do tego gdzie można postawić garaż blaszak.

 

Czy na blaszak potrzebne jest pozwolenie?

 

Według obowiązujących przepisów prawa budowlanego nie potrzeba pozwolenia na garaż blaszany, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Jednakże, jeśli chcemy umieścić go na swojej działce jesteśmy zobowiązani do skontaktowania się z gminą i zgłoszenia planowanej inwestycji. Takie zgłoszenie jest bardzo proste i nie wymaga od inwestora specjalnych formalności. Jeśli natomiast zdecydujemy się na garaż blaszany o większej powierzchni będziemy zobowiązani do uzyskania pozwolenia na jego usytuowanie na działce. Takie działanie może zająć trochę czasu, więc warto zastanowić się nad garażem, który nie przekracza określonych przez przepisy 35 metrów kwadratowych. Dzięki temu będziemy mieć możliwość niemalże od razu przechowywania swoich narzędzi na działce i innych przedmiotów, które są tam potrzebne.

 

Gdzie postawić garaż blaszak?

 

Jeśli zdecydujemy się na garaż blaszany, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2, a jego długość nie przekracza 5,5 metra i wysokość 3 metrów to jego usytuowanie na działce nie ma większego znaczenia. Garaże blaszane do tych wymiarów można postawić nawet na granicy działki. Jeśli zaś wymiary te będą większe należy zachować odległość od granicy, która wynosi 1,5 metra. W tym miejscu zaznaczamy również, że na postawienie blaszaka na działce nie jest wymagane pozwolenie właściciela sąsiadującej działki. Jednakże warto zachować wspomnianą odległość od granicy działki, aby nie mieć w przyszłości kłopotów z uporczywym sąsiadem, któremu garaż blaszany będzie zbytnio przeszkadzał.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Państwu w rozwianiu wszelkich wątpliwości odnośnie tego gdzie można postawić garaż blaszak na swojej posesji.