Skip to content

Czy warto kupować w marketach?

Duże markety mają swoich „wiernych” fanów jak i „zagorzałych” przeciwników. Każda z grup ma szereg ważnych argumentów, przemawiających „za” i „przeciw” działaniu tych sklepów.  Poczynając od aspektów ekonomicznych, aż po wątpliwe walory estetyczne krajobrazu usianego klockowatymi bryłami sklepów wielkopowierzchniowych. W tym artykule zostaną porównane ceny do jakości oferowanych w marketach produktów.

Czy żywność z marketu jest bezpieczna?

Kupowanie jedzenia w tych sklepach budziło zawsze najwięcej wątpliwości. Zwłaszcza produkty pochodzące z tak zwanych marek własnych u wielu osób nie cieszyły się zaufaniem. Jednak trzeba tutaj zaznaczyć, że zgodnie z przepisami prawa wszystkie produkty spożywcze, jakie są dostępne na rynku muszą zapewniać bezpieczeństwo zdrowotne. Podstawową normą w tym zakresie jest HACCP, czyli Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli. Dodatkowo sieci handlowe posiadają swoje wewnętrzne systemy, o czym nie wiedzą wszyscy, a celem ich wprowadzenia jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności. Najbardziej znane systemy to:

system BRC wymagany przez sieci brytyjskie, skandynawskie, duńskie i holenderskie,

– system IFS obowiązujący dostawców dla marketów z Niemiec, Austrii, Francji, Szwajcarii oraz Węgier.

Marki własne hipermarketów

Warto wiedzieć, że wymagania systemu BRC oraz IFS dotyczą zarządzania bezpieczeństwem żywności zarówno u producentów, jak i dostawców żywności. Zapisy zawarte w tych normach dotyczą właśnie produktów, które są oferowane pod szyldem marek własnych różnych marketów.  Spełnianie wszystkich wytycznych jest regularnie kontrolowane przez wyspecjalizowanych audytorów systemu BRC oraz IFS ( http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/audytor-wewnetrzny-ifsbrc/). Kupując tego rodzaju żywność możemy być pewni, że jest ona pod ścisłą kontrolą i jej spożywanie jest bezpieczne. Warto też zauważyć, że często skład  produktów spożywczych oferowanych pod marką własną jest niemal identyczny, jak w przypadku produktów wiodących marek spożywczych, które jednak są znacznie droższe.

Na pytanie, czy warto kupować w marketach i jest się czego obawiać – każdy z nas może teraz bardziej świadomie odpowiedzieć.