Skip to content

Air Berlin – niemiecka solidność w powietrzu

Jeśli spytać przeciętnego Polaka o niemieckie linie lotnicze, z pewnością każdy bez wahania wskaże Lufthansę. Jednak być może niedługo się to zmieni i kolejny duży przewoźnik zapisze się w świadomości zbiorowej polskiego społeczeństwa. Przewoźnik ten to Air Berlin, który oferuje coraz bardziej atrakcyjne oferty przelotów dla polskich pasażerów.

Air Berlin – co trzeba wiedzieć o tych liniach?

Choć nazwa Air Berlin sugeruje, że linie te powstały w Berlinie, to jednak prawda jest całkiem inna – zostały założone za oceanem, w Oregonie. Ich założycielem w 1978 roku był pilot Kim Lundgren. Po upadku muru berlińskiego zostały zarejestrowana ponownie – tym razem pod w stolicy Niemiec i tak powstały nowe niemieckie linie lotnicze. Ich gwałtowny rozwój sprawił, że od 2006 roku są drugą największą niemiecką linią lotniczą – po wspomnianej Lufthansie. Obecnie samoloty Air Berlin startują z polskich lotnisk w Krakowie i Gdańsku. Kierunki ich lotów to miasta w Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii, Rosji, Portugali, Francji oraz stolic skandynawskich. Można wykupić również loty do miast poza Europę – od Tel Awiwu i Dubaju po Bangkok i Nowy Jork. Co ważne, te niemieckie linie lotnicze są czymś pośrednim pomiędzy tanimi przewoźnikami a tradycyjnymi. Choć ceny biletów Air Berlin są nieduże, to w przeciwieństwie do tanich linii lotniczych możliwe są różne warianty rezerwacji, a w cenie biletów ujęto napoje bezalkoholowe, kanapki i słodkie przekąski. Na pasażerów udających się na loty długodystansowe czekają także ciepłe i zimne dania. Jeśli ma się wymogi zdrowotne co do posiłków, istnieje także możliwość wcześniejszego zamawiania bezpłatnych dań specjalnych, przygotowanych według wskazówek pasażera.

Gdzie znaleźć loty Air Berlin?

Informacje o wszystkich lotach tego przewoźnika można znaleźć na stronach takich jak np. serwis Fru.pl. Umożliwia on nie tylko sprawdzenie zaplanowanych rejsów oraz sprawdzenie cen za nie, ale również i natychmiastową rezerwację wybranych biletów. Jest to użyteczne rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy planuje się wakacje indywidualne – można wówczas znaleźć optymalny lot do miasta docelowego. Jeśli chodzi o bagaż, na pokładach samolotów Air Berlin limit bezpłatnego w klasie ekonomicznej to 20 kg, zaś w klasie biznes – 30 kg. Wyjątek to loty z i do USA oraz Kanady, gdzie limit ustalono na podstawie liczby sztuk. W tym wypadku w klasie ekonomicznej przewiezie się za darmo jedną sztukę bagażu o wadze 23 kg, natomiast w klasie biznes – 2 sztuki bagażu o wadze 32 kg każda. Bagaż podręczny w każdym rejsie to 6 kg (z laptopem: 8 kg), w klasie biznes – z reguły 2 sztuki po 6 kg każda.