Skip to content

Co to jest car sharing? 

Zdarza się, że potrzebujemy samochodu od święta, a nie na co dzień – nie chcemy wtedy się przejmować jego ubezpieczeniem i eksploatacją, a po prostu raz na jakiś czas z niego korzystać. Czy jest to możliwe? Owszem, ale tylko w opcji car sharing!

Car sharing to znany na całym świecie system współużytkowania pojazdów. Od jakiegoś czasu możemy z niego korzystać również w Polsce. Na czym polega dzielenie się samochodem i jakie korzyści możemy z tego mieć?

Program car sharing i zasady jego działania

Car sharing to nic innego jak system wspólnego użytkowania pojazdów za opłatą. Są one udostępniane przez operatorów floty pojazdów, na którą składają się samochody znajdujące się w posiadaniu wielu firm transportowych, agencji publicznych, spółdzielni, a nawet osób prywatnych.

Istnienie takich usług zwiększa intensywność wykorzystywania jednego samochodu w ciągu doby, a to zwiększa intensywność wykorzystania pojazdu – jest to rozwiązanie bardzo rozsądne, gdyż z tego powodu, obniża się liczba samochodów rejestrowanych na osoby fizyczne.

Jak twierdzą eksperci z 4mobility.pl korzystanie z opcji car sharing zdecydowanie różni się od wykorzystywania samochodów dostępnych w tradycyjnych wypożyczalniach. Przede wszystkim car sharing nie ogranicza się  do godzin pracy danego biura, a wszelkie czynności związane z pozyskaniem takiego pojazdu, w tym: rezerwacja, odbiór i zwrot, znajdują się po stronie klienta. Dodatkowo, nie trzeba ponosić żadnych kosztów związanych z ubezpieczeniem oraz zakupem paliwa – te zwyczajowo są wliczone w koszt wyposażenia auta. Porównując ceny można dostrzec, że jest to oferta znacznie tańsza. Pojazdy zazwyczaj rozmieszczone są w taki sposób, że można do nich prosto dojechać komunikacją miejską.

Jedną z ogromnych zalet programu car sharing jest fakt, że samochody można wypożyczać nie tylko na dni i miesiące, ale również na godziny, a nawet minuty. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalna opcja dla tych, którzy potrzebują dojechać w wyznaczone miejsce szybko, ale raz na jakiś czas.