Skip to content

Obowiązkowe ubezpieczenie

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych wymienione są osoby, które zobowiązane są do obligatoryjnego posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W spisie znajdują się między innymi posiadacze pojazdów mechanicznych, komornicy sądowi, architekci, a także rolnicy w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Co więcej, wiele osób decyduje się na wykup polisy, mimo że nie są do tego zmuszani przez prawo.

Nic więc dziwnego, że przedstawiciele ubezpieczeniowi prześcigają się w walce o klientów. My musimy być jednak ostrożni i przed podpisaniem każdej polisy należy dwa razy się zastanowić. Czym kierować się podczas wyboru ubezpieczyciela? Naszym głównym wyznacznikiem powinny być opinie kontrahentów. Bez problemu znajdziemy je na forach internetowych. Poza tym, warto wierzyć przedstawicielstwom, które na polskim, a także światowym rynku funkcjonują już od wielu lat i mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w tej branży.

Podczas negocjowania warunków umowy, należy starać się wybrać dla siebie jak najlepsze warunki. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o koszt takiej polisy, ale w szczególności o jakość i ilość usług, jakie wchodzą w przygotowaną dla nas ofertę. Wiadomo przecież, że na najtańsze oc mogą liczyć osoby, które współpracują z ubezpieczalniami od wielu lat. Znaczące zniżki przyznawane są też tym, którzy nie wyrządzili żadnych szkód i jednocześnie nie musieli korzystać z ubezpieczenia. Bardzo ważne jest również to, aby pamiętać o naszych zobowiązaniach, o których mówi umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W niektórych bowiem przypadkach może się okazać, że posiadane przez nas oc nie będzie obowiązywało. Tak często dzieje się, gdy kierowca pojazdu, który brał udział w kolizji lub wypadku, był nietrzeźwy.

Dlatego jeśli zamierzamy wykupić lub przedłużyć ubezpieczenie oc, powinniśmy bardzo dokładnie przeczytać regulamin i umowę. Albowiem firmy ubezpieczeniowe często wykorzystują nieuwagę kontrahentów i w specyfikacjach wprowadzają niekorzystne zapisy, których skutki odczuwać będzie tylko i wyłącznie ubezpieczony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.