Skip to content

Jak inwestować długoterminowo i skutecznie?

Inwestycje długoterminowe często uznawane są za najbardziej bezpieczne i zyskowne. Jednak nawet w tym przypadku musimy pamiętać o tym, że nieodpowiednie decyzje mogą nas sporo kosztować.

Dzisiaj mamy wiele sposobów na inwestycje. Jeśli dysponujemy środkami, które chcemy zainwestować na dłuższy okres, warto zapoznać się z nimi dobrze, ponieważ to od naszego wyboru zależy często nasza finansowa przyszłość.

Inwestycje długoterminowe możemy prowadzić samodzielnie, ale możemy też skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie, na przykład z viennalife.pl. Dzięki wsparciu doradców inwestycyjnych możemy zmniejszyć ryzyko i zarobić jeszcze więcej.

Wybrane inwestycje długoterminowe:

  • zakupienie akcji albo obligacji
  • fundusze inwestycyjne
  • ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK)
  • nieruchomości – domy, mieszkania, działki, lokale i inne

Warto też wskazać, że możemy wybrać lokaty bankowe – są bezpieczne i pozwalają nam na korzystanie z tak zwanego procentu składanego. Procent składany to sposób oprocentowania wkładu pieniężnego, w którym wypracowane odsetki doliczane są do wkładu i „składają się” na kolejne zyski.

Ryzykownie czy bezpiecznie?

Jeśli chcemy inwestować na dłuższy okres, powinniśmy wyznaczyć także swój akceptowany poziom ryzyka. Zasadniczo w przypadku inwestycji długoterminowych możemy pozwolić sobie na większe ryzyko niż w przypadku tych krótkoterminowych, ponieważ szansa, że odrobimy straty jest większa. Są jednak tacy inwestorzy, którym zależy na jak najwyższym poziomie ochrony kapitału.

Gdy chcemy bez dużego ryzyka pomnażać pieniądze, warto pomyśleć o lokatach bankowych albo o bezpiecznych funduszach inwestycyjnych lub ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych – dzięki nim dodatkowo możemy uzyskać polisę ubezpieczeniową na życie. Takie produkty znajdziemy także na viennalife.pl. Bezpieczne są też długoterminowe obligacje skarbowe emitowane przez państwo.

Gdy jednak zależy nam na wyższych zyskach, możemy pomyśleć o bardziej agresywnych funduszach inwestycyjnych czy o giełdzie.