Skip to content

Czy istnieje dzisiaj dobry sposób na oszczędzanie?

Jak oszczędzać w dzisiejszych czasach przy tak wysokich podatkach i tak niskich zarobkach? Jest to pytanie, które zapewne nurtuje większość naszych rodaków. Kiedyś można było oszczędzać na lokatach, albowiem ich oprocentowanie było na poziomie 7-8%. Dzisiaj najlepsze lokaty zapewniają oprocentowanie w granicach 3-4%. Jak widać jest to ogromna różnica i lokaty nie dają już takich zysków jak kiedyś.

Jak oszczędzać?

Oszczędzać można na wiele sposobów. Jednym z nich jest na pewno ograniczenie codziennych wydatków. Idąc na zakupy zawsze warto zrobić wcześniej listę potrzebnych rzeczy, a nie kupować to co nam wpadnie akurat do ręki. Dzięki temu nie będziemy kupować niepotrzebnych rzeczy, a jedzenie nie będzie lądowało w koszu. Oszczędzić można również na rachunkach, należy tylko pamiętać, aby nie zostawiać porozpalanych świateł w całym mieszkaniu, włączonego telewizora, czy radia.  Warto również z każdej wypłaty, odkładać jakąś sumę, oczywiście taką, na jaką każdy może sobie indywidualnie pozwolić. Uzbierane w ten sposób pieniądze można włożyć na lokatę lub konto oszczędnościowe. Oczywiście nie zarobimy na tym kroci, ale zawsze gotówka się nieco pomnoży, a przede wszystkim będzie bezpieczna.

Inwestować w lokaty czy nie?

Pomimo tak niskich stóp procentowych, lokaty to nadal jeden z lepszych produktów oszczędnościowych. Trzymanie swoich nadwyżek finansowych w tzw. „skarpecie” jest kompletnie nieopłacalne, tym bardziej, że jesteśmy narażeni na kradzież. W banku taka sytuacja nie może mieć miejsca. Pieniądze zdeponowane na wszelkiego rodzaju depozytach są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, tak więc nawet w przypadku upadku banku, nasze oszczędności zostaną nam zwrócone wraz z naliczonymi odsetkami. BFG jednak gwarantuje oszczędności do równowartości 100 tys. euro w złotych. Dlatego osoby posiadające oszczędności w takich wysokościach powinny podzielić je na kilka mniejszych części i umieścić na kilku depozytach. Wtedy bezpieczeństwo gotówki jest gwarantowane.

W Internecie dostępne jest wiele rankingów oraz kalkulatorów lokat – np. na stronie oszczednoscionline.pl. Jest to świetny sposób na porównanie ofert i wybranie tej odpowiedniej dla siebie.