Skip to content

Preparaty na kaszel dla dorosłych, a te dla dzieci- czym się różnią?

Nikt z nas nie lubi kaszlu. Gdy tylko się pojawi szukamy skutecznego sposobu, by się z nim uporać. Najczęściej sięgamy po syrop, jednak czy zawsze dokonujemy słusznego wyboru? Jaki preparat podać dziecku, a jaki będzie lepszy dla dorosłego?

Przyczyny

Kaszel to niejako reakcja obronna organizmu. Pozwala on oczyścić drogi oddechowe. Jednak gdy objawy długo nie ustępują, może być to objaw choroby. Najczęściej w takiej sytuacji sięgamy po syropy. Na początku musimy wiedzieć jaki preparat będzie potrzebny – na kaszel suchy, czy mokry.

Jak rozróżnić?

Kaszel suchy pojawia się na początku infekcji. Charakteryzuje się drapaniem w gardle, zazwyczaj najsilniejszy jest wieczorem i nocą. Jest uciążliwy, ponieważ nie pozwala odpowiednio wypocząć. Kolejna faza choroby to kaszel mokry. Towarzyszy mu wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła.

Jaki syrop wybrać?

Aby preparat zadziałał musi być odpowiednio dobrany. Nie bez przyczyny środki na tę dolegliwość dzieli się na dwie grupy w zależności od rodzaju kaszlu. Gdy zastosujemy syrop na kaszel suchy, jak np. Levopront, przy mokrym być może przestaniemy kaszleć, ale zatrzymamy też wydzielanie flegmy, która będzie zalegać w drogach oddechowych, co w niektórych przypadkach może doprowadzić do zapalenia płuc.

Dzieci, a dorośli

Idąc do apteki często chcemy kupić jeden syrop, który będzie dobry dla całej naszej rodziny. Jednak może to nie być najlepsze rozwiązanie. Niektóre preparaty ze względu na swój skład nie pomogą najmłodszym, a mogą im jedynie zaszkodzić. Dzieci inaczej niż ich rodzice wchłaniają lekarstwa. Do niektórych substancji muszą osiągnąć odpowiedni wiek. Przykładowo kodeina nie może być podawana dzieciom poniżej dwunastego roku życia. Jeśli uda nam się znaleźć odpowiedni syrop zwróćmy także uwagę za dawkowanie. Maluchy przyjmują lekarstwa w zależności od wieku, ale także wagi. Co na kaszel u dziecka będzie najlepsze? Większość preparatów dla najmłodszych opiera swój skład na ziołach. Niezależnie od tego, żadnych leków nie możemy podawać dzieciom bez konsultacji z lekarzem.

Dobrze jest wiedzieć czym różnią się preparaty na kaszel dla dorosłych i dzieci. Przyjmowanie odpowiedniego leku szybko pomoże uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, jednak źle

dobrany może pogorszyć nasz stan.