Skip to content

Jak usunąć tatuaż?

Moda na znakowanie ciała od jakiegoś czasu silnie funkcjonuje w społeczeństwie. Dla jednych jest to symbol ważnego wydarzenia, dla innych zaś jedynie kolorowa ozdoba na ciele – jak zegarek czy bransoletka. Jednym się podoba, inni uważają go za wulgarny – stosunek do tatuażu jest wiec bardzo różny. A zdanie zmieniają również sami zwolennicy. Czasami bywa tak, że nudzi się samemu zainteresowanemu albo, co gorsza, traci na swej aktualności (np. „Kocham Cię Tomku”, gdy ukochany nie ma już na imię Tomek), wówczas pojawia się chęć usunięcia… No, właśnie, ale czy się da? Warto udać się do dermatologa i zapytać o skuteczny sposób usuwania tatuaży.

Tatuaż powstanie po zaaplikowaniu tuszu do skóry właściwej, w celu zmiany jej pigmentu.  Umieszczany jest on na tyle dostatecznie głęboko, że nie zostaje usunięty w naturalnym procesie złuszczania naskórka – tłumaczą specjaliści z Klinik Bieńkowscy esteticmed.pl. w konsekwencji jest stałą ozdobą skóry, raczej się nie wyciera i  nie zmywa –  może jedynie rozciągnąć się wraz z rozciągnięciem skóry. Nie powoduje uczulenia, bo wykonany jest ze specjalnego materiału, zupełnie nieszkodliwego, a wręcz obojętnego dla organizmu.

Warto również napomknąć chociażby o rodzajach tatuaży wyróżnianych przez  American Academy of Dermatology, są to tatuaże:

  • traumatyczne – wynik urazów i ran o drogi asfaltowe,
  • amatorskie;
  • profesjonalne;
  • kosmetyczne, do tej grupy zalicza się „permanentny makijaż”;
  • medyczne –  stosowane np. przy zaburzeniach pigmentacji skóry.

Tatuaż – znaczenie rytualne  i wulgarna dziara

Dawniej tatuaż miał znaczenie bardzo ekskluzywne i nie każdy mógł sobie na niego pozwolić, i nie chodziło o jego cenę. Głównie wiązał się z rytuałami i był zarezerwowany dla wojowników, bo tatuować mogli się tylko ci, którzy zabili wroga i zdobyli jego wytatuowaną głowę. Nieco przerażające, ale właśnie takie były początki tatuażu. Mogli go posiadać jedynie najsilniejsi w stadzie.

Natomiast w czasach nieco bardziej współczesnych pozostał jednak ten motyw drapieżności i siły związany z tatuowaniem. Do niedawna tatuaże kojarzone były jedynie jako znaki w subkulturze więziennej, miały oczywiście wydźwięk pejoratywny, stąd zapewne były swoistym tabu i kojarzone były jednoznacznie z niebezpiecznymi ludźmi. Tatuaże więzienne miały przekazywać jakiś komunikat, np. kropka między palcem wskazującym a kciukiem oznacza fach złodziejski.

Dzisiaj natomiast tatuaże nie są zarezerwowane tylko dla marginesu brutalnie okazującego swoją siłę, wręcz przeciwnie, stały się bardzo modne. Ale jednocześnie coraz częściej nie niosą za sobą żadnego przekazu i są robione pod wpływem chwili, bez przemyślenia. I po jakimś czasie się nudzą, wówczas powstaje spory problem, bo usunięcie tatuażu wcale nie jest takie łatwe.

Usunąć? Ale jak?

Dziś dostępnych jest kilka metod pozbywania się niechcianego malunku na ciele. Jedne są bolesne, inne mniej – ale to wciąż kłopotliwy problem. Chyba najbezpieczniejszą metodą jest usuwanie za pomocą lasera. Inne metody, jak: szlifowanie skóry, kuracja kwasem mlekowym czy ostateczność – transplantacja –  są metodami dosyć inwazyjnymi i na pewno nie należą do przyjemnych. Mogą równie pozostawiać blizny, bo  – jak już wspomniano wcześniej – tusz z tatuaży jest bardzo głęboko w skórze.

Chirurgia na ratunek niechcianemu malunkowi

Metoda chirurgiczna jest bardzo inwazyjna, bo polega na wycięciu kawałka skóry, na którym, znajduje się niechciany malunek.  Może i sprawdzi się przy małych tatuażach, niemalże niewidocznych, bo wówczas pooperacyjna blizna jest niewielka i niewidoczna. Ogromną zaletą jest to, że wystarczy raz udać się do gabinetu chirurga, czyli jest szybko i po kłopocie. Natomiast na pewno metoda ta będzie nieskuteczna przy usuwaniu tatuaży zajmujących sporą powierzchnię skóry, np. tzw. rękawów, trudno jest usunąć niemalże całą skórę z ręki.

A laser?

W zasadzie dzisiaj uważany jest za metodę najskuteczniejszą, przede wszystkim dlatego, że nie pozostawia blizn,  nie zmienia barwnika w skórze – tłumaczą specjaliści z Klinik Bieńkowscy. Najczęściej używa się lasera Medlite C6, który oparty jest na technologii Q-Switch.  Polega ona na emitowaniu drgań i używaniu maksymalnej siły.

Usuwanie laserowe wymaga jednak nieco cierpliwości, aby skutecznie pozbyć się niechcianego malowidła, należy wykonać  kilka zabiegów. Ich ilość jest kwestią indywidualną, zależną od głębokości barwnika w skórze, rodzaju koloru i jego intensywności oraz oczywiście powierzchni ciała, na której znajduje się malunek.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://www.esteticmed.pl/zabiegi/zabiegi-laserowe