Skip to content

Akcesoria erotyczne nie są wymysłem współczesności

Sfera seksualności człowieka istnieje od zarania dziejów i zawsze była ważnym elementem życia ludzkości. Dlatego nikogo nie powinien zdziwić fakt, że przeróżne akcesoria erotyczne istniały już przed wiekami i nawet przypominały te, które dziś są oferowane w sexshopach.

Pierwsze ślady akcesoriów erotycznych

Już w czasach starożytnych, przed wiekami używano wielu zabawek erotycznych, o tym świadczą ślady odkryte przez archeologów. Dowodzi to, że seks był nie tylko obowiązkiem wynikającym z celów prokreacyjnych, ale i czystą przyjemnością.

Pierwsze dildo pochodzi sprzed 28 tys. lat. Znaleziono je w 2005 roku w jaskini Fels Höhle w pobliżu niemieckiego miasta Ulm w Jurze Szwabskiej. Co prawa było ono rozbite, ale złożono je z 12 różnych kawałków kamienia, osiągając imponującą zabawkę erotyczną o 20 cm długości i 3 cm szerokości.

W okolicy Izraela z kolei archeolodzy odkryli kamiennego penisa sprzed 6 tysięcy lat – charakter znaleziska nie budzi żadnych wątpliwości. Jak przypuszczają eksperci, był on związany z kultem płodności i mógł być traktowany jako symbol urodzaju.

Kolejnym potwierdzeniem wielowiekowej historii akcesoriów erotycznych jest przedmiot odkryty w Szwecji. To wyrzeźbiony fallus z rogu jelenia, który ma 10,5 cm długości i 2 cm średnicy. Skamieniały członek datowany jest na około 6000 – 4000 lat przed naszą erą. Można by jeszcze długo wymieniać podobne odkrycia. Bardzo znanym przykładem jest fallus z kości słoniowej pochodzący z epoki neolitu, znaleziony na terenie Francji.

Ewolucja dildo i innych zabawek erotycznych

W starożytnym Egipcie produkowano gadżety erotyczne z worków z papirusu, które wypełniano mrówkami lub pszczołami. Można przypuszczać, że tego rodzaju zabawki były niebezpieczne, ale za to owady zastępowały współczesne baterie, powodując wibracje. Wystarczyło, że osoba użytkująca taki worek potrząsała nim, aby rozwścieczyć owady i wtedy mogła go wykorzystywać zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

W Grecji sztuczne penisy produkowano głównie z kamienia, drewna i wygarbowanej skóry. Nazywano je „olisbos”. To pierwotne dilda, które tylko nieznacznie różnią się od tych, jakie można znaleźć we współczesnych sklepach z artykułami erotycznymi. Przykładem niech będą dilda ze sklepu eRozkosz. Kształtem każda taka zabawka przypomina te znane wieki temu, z których korzystano w Egipcie, Grecji, Rzymie, a nawet w dalekiej Azji, gdzie naukowcy nie raz już natrafiali na antyczne akcesoria erotyczne. W Chinach np. dilda wykonywano z brązu, drewna, kości słoniowej lub jadeitu.

Sprawdź akcesoria erotyczne na eRozkosz.pl.