Skip to content

Co może cię czekać, gdy nie zapłacisz rachunku?

Masz problemy z płatnościami rachunków na czas? A może jesteś osobą zapominalską, której zdarza się przypomnieć w ostatniej chwili, że termin jest bardzo bliski? W takim przypadku możesz narazić się na nieprzyjemne konsekwencje.

Gdy nie opłacimy rachunku w terminie, w takim przypadku dostawca danego medium może zastosować wobec nas kilka różnych kar. Zasadniczo najszybciej na brak wpłaty reagują dostawcy internetu oraz usługi telefonicznych, nieco później firmy dostarczające takie media jak woda, prąd, gaz. Zwykle jednak wystarczy tylko tydzień lub dwa tygodnie, a wystawca rachunku zaczyna upominać się o przekazanie mu zaległych pieniędzy.

Odsetki za niezapłacony rachunek – ile wynoszą?

Wbrew pozorom, wcale nie są one bardzo duże. Wynoszą około 13% w skali roku, dlatego jeżeli spóźnimy się o kilka dni, wtedy nie będziemy obciążeni wysokimi odsetkami. Warto jednak wskazać, że niektóry dostawcy mogą zażyczyć sobie dodatkowych opłat za monity o niezapłaconym rachunku – te w postaci SMS-ów czy listów. Warto wiec zajrzeć do umowy i tabeli opłat, aby zobaczyć, co grozi nam wtedy, gdy nie opłacimy rachunku na czas.

Mogą odciąć prąd, internet lub połączenia

Jeżeli w wyznaczonym przez dostawę medium terminie nie opłacimy rachunku, w takim przypadku jesteśmy narażeni na jego wyłączenie. Wobec tego dostawca prądu może nam wyłączyć prąd, sprzedawca wody zakręcić dostęp do niej, a operator telefonii komórkowej czy dostawca internetu odciąć nas od połączeń. Gdy zwrócimy należność, wtedy w wyznaczonym czasie usługi będą reaktywowane – zwykle jednak nie dzieje się to od razu.

Jak płacić rachunki zawsze na czas?

Oczywiście, najlepiej płacić rachunki na czas. Można zapisywać terminy w kalendarzu albo ustawić przypomnienia na komórce. Możemy też skorzystać z nowoczesnych usług takich jak bm.pl – na tym portalu internetowym możemy zamówić usługę polegającą na automatycznym przypominaniu o płatności rachunków przez SMS. Wtedy nigdy nie zapomnisz o tym, że masz do zapłacenia ważny rachunek i nie musisz obawiać się o przekroczenie terminu płatności.