Własny CMS – kiedy się opłaca?
Systemy zarządzania treścią na stronach internetowych pozwalają na dostosowanie strony do oczekiwań właściciela i odbiorców. Systemy CMS mogą być dostępne zarówno jako systemy bezpłatne (open source), jak i systemy odpłatne, jednak takie systemy nie zawsze umożliwiają dokonywanie wszystkich zmian, które chce wdrożyć właściciel witryny. Pozostaje zatem opcja stworzenia własnego systemu do zarządzania treścią.
Najpopularniejsze systemy CMS
Wśród popularnych systemów do zarządzania treścią na uwagę zasługują: WordPress, Drupal i Joomla. Niewątpliwie najpopularniejszym systemem jest WordPress, który pod względem funkcjonalności kojarzony jest najczęściej z narzędziem do prowadzenia bloga. Wybierany jest ze względu na łatwość obsługi oraz dostępność w ramach licencji open source. Korzystanie z niego wymaga podstawowej znajomości CSS, PHP i HTML.
Oczywiście może on konkurować z Drupalem czy Joomla, ale wiąże się to z koniecznością instalowania dodatkowych wtyczek, które mogą duplikować swoje działanie oraz spowalniają działanie skryptu. Przy konieczności formatowana licznych tabel, lepiej sięgnąć po Joomla. Dostępny na licencji open source Drupal jest skierowany przede wszystkim do programistów, sam system pozwala również na administrację i nadawanie zróżnicowanych uprawnień użytkownikom.
Nie jest zbyt przyjazny na etapie instalacji, z kolei przy dużym ruchu na stronie może generować zbyt duże obciążenie dla serwera. Pomiędzy Drupalem a WordPressem można usytuować Joomla, którą warto wybrać ze względu na prostotę generowanych przez nią linków URL. Joomla zajmuje sporo miejsca na serwerze, natomiast mimo dostępności w ramach bezpłatnej licencji za niektóre szablony i wtyczki należy dodatkowo zapłacić.
Własny CMS
Przy projektowaniu własnego systemu niezbędna jest znajomość HTML oraz PHP. Przydatna bywa również znajomość relacyjnych baz danych, jak np. mySQL. Stworzenie własnego CMS wiąże się z koniecznością wgrania go na serwer, najlepiej oparty na systemie Linux. Administracja Linuxem umożliwi szybszą i łatwiejszą instalację takiego systemu. Dostawcy usług hostingowych, którzy są właścicielami serwerów, umożliwiają samodzielną instalację CMS’a na serwerze. Można to zrobić albo korzystając z autoinstalatora lub też decydując się na ręczną instalację systemu.