Skip to content

Szkoła, książka, drogi aparat? – co tworzy dobrego fotografa?

Od kilku lat w Polsce można zostać już magistrem fotografii. Pojawiło się także wiele szkół fotograficznych – przynajmniej kilka znajduje się w każdym dużym mieście. Jedną z nich jest np. szkoła fotografii Wrocław, gdzie każdego roku zapisuje się wielu młodych ludzi licząc na to, że ich pasja stanie się w przyszłości również ich zawodem. Jeżeli jednak ktoś nie chce studiować, ani zapisywać się na kursy, ma do wyboru jeszcze książki. Półki w księgarni uginają się od pozycji poradnikowych, które uczą jak zostać mistrzem fotografii. Z jednej strony ta różnorodność i powszechność tego tematu ciesz – z drugiej zasmuca, ponieważ wiele osób jest zdania, że po przeczytaniu książki i z bardzo drogim aparatem w dłoni, posiada już absolutną wiedzę.

Niestety, łatwość zdobycia informacji nie sprawi, że każdy stanie się prawdziwym rzemieślnikiem.

Dawniej zdobycie informacji było bardzo trudne. Podobnie sprzęt fotograficzny był tak drogi, że tylko nieliczni mogli pozwolić sobie na jego zakup. Dziś, pomimo, że ceny nie są niskie, bardzo wiele osób posiada średniej bądź dobrej klasy aparat. Niestety, łatwość zdobycia informacji lub dobrego sprzętu nie sprawi, że każdy stanie się prawdziwym rzemieślnikiem fotografii. Przede wszystkim potrzebna jest praktyka – niekiedy lata praktyki.  Jeżeli chcemy rozpocząć przygodę z fotografią, kupując aparat warto zwrócić uwagę na:

  • Zakres ogniskowych – duże przybliżenia będą niezbędne zwłaszcza przy fotografowaniu przyrody oraz sportów zespołowych.
  • Jakość obiektywu czyli tzw. “f”. Im “f” jest niższe, tym obiektyw jaśniejszy, a zdjęcia lepsze w gorszych warunkach oświetleniowych.
  • Priorytet przysłony czasu oraz tryb manualny. Posiadając te tryby, można wykonać każde zdjęcie.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na gorącą stopkę, zakres przydatnego ISO, zdjęcia seryjne, a także tryb makro.