Skip to content

Co wybrać? Serwer dedykowany czy współdzielony?

Decyzja o tym, czy wybrać serwer dedykowany, czy współdzielony powinna być bardzo dokładnie przemyślana, gdyż to w dużej mierze określa, jak będzie działać strona internetowa, bądź  to firmowa, bądź działająca jako sklep www. Podczas podejmowania decyzji warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Dla kogo serwery dedykowane?

Te osoby, którym zależy by posiadać serwer dedykowany powinny pamiętać, że jest on przeznaczony dla konkretnej firmy. Dlatego, dobrze będzie się na nie zdecydować, kiedy prowadzimy duże przedsiębiorstwo, ponieważ będziemy mieć pewność, że dobrze zagospodarowaliśmy miejsce na serwerze. Działania tam podejmowane będą przypisane tylko jednej firmie oraz jednej stronie www. Niesie to wiele zalet, głównie opierających się na renomie takiej firmy, jednak należy pamiętać, że posiadając serwer dedykowany należy bardziej przykładać się do dbania o niego. Serwer dedykowany znajduje się na szczycie piramidy hostingu, a więc domaga się wysokich obrotów. Jest też drogi.
Serwer ten warto wybierać, kiedy ma się na stronie faktycznie dużo odwiedzin. Z kolei, serwery współdzielone to serwery przypisane do jeszcze innych użytkowników, wspólną cechą jest natomiast posiadanie jednego adresu IP.

Decyzja korzystna dla rozwoju firmy

Dobór odpowiedniego serwera musi być stosownie przemyślany, gdyż bezpośrednio odbije się na tym, jakie obroty będzie mieć firma.
Większe przedsiębiorstwa, promujące swoją działalność bądź prowadzące ją głównie za pośrednictwem stron www powinny dokładnie przemyśleć to, który spośród dwóch rodzajów serwerów okaże się dla nich korzystniejszy. To sprawi, że podejmowana decyzja będzie decyzją trafną. Sprawdzenie dotychczasowych obrotów firmy, parametrów strony oraz wzięcie pod uwagę przyszłych, ewentualnych modyfikacji jest niezbędne do tego, by można było zadecydować, czy lepiej serwer współdzielić z innymi, czy może zdecydować się na serwer oddzielny, dedykowany tylko dla naszej firmy. Kwestia hostingu jest tutaj kluczowa i musi zostać rozsądnie przemyślana.