Skip to content

Tapetowanie – 4 błędy, jakie możesz popełnić

Podoba Ci się wzór na tapecie, która zobaczyłeś w sklepie. Jesteś nim zauroczony. Kupujesz, tapetujesz własne wnętrza i okazuje się…. Że przestrzeń wygląda naprawdę bardzo źle. Zastanawiasz się, co poszło nie tak? Przecież tapeta ma piękny wzór, w sklepie wyglądała rewelacyjnie, a Ty postępowałeś zgodnie ze wszystkimi zaleceniami. Otóż, należy pamiętać, że dobór odpowiedniej tapety – zarówno jej faktury jak i wzoru, ma bardzo duży wpływ na to, jak będzie się prezentowała na danej przestrzeni…

Twoja przestrzeń różni się od przestrzeni w sklepie

 

Najprawdopodobniej przestrzeń, którą dysponujesz, bardzo różni się od tej w sklepie. Tapeta mogła spodobać Ci się w sklepie o bardzo dużej powierzchni. Wzór – chociaż rzucający się w oczy- wyglądał na elegancki. Jednak, jeżeli Twoja domowa przestrzeń jest mniejsza, wzór ten może pomniejszych pomieszczenie i wyglądać niestety bardzo … kiczowato. Sytuacja może być też odwrotna. W sklepie oglądałeś przygotowane już aranżacje pomieszczeń – zazwyczaj aranżacje te są bardzo małe – być może pokój, który chcesz wytapetować, jest znacznie większy? Oprócz tego, bardzo dużą rolę odgrywa światło. Do pomieszczeń ciemnych, zachodnich, o małej ilości okien, nie powinno wybierać się tapet o ciemnych kolorach, które pomniejszą przestrzeń.

 

Tapety mają różne właściwości

 

Wybór tapet jest bardzo duży i charakteryzują się różnymi właściwościami. Tapety papierowe należą do najtańszych. Tapetuje się nimi niewymagające przestrzenie, a wiec takie, gdzie nie ma wilgoci i gdzie ściany są proste. Jeżeli nie chcesz używać kleju do smarowania, możesz wybrać tapety na fizelinie. Do powierzchni w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć (kuchnia, łazienka), można zdecydować się na tapety odporne na wilgoć, np. winylowe. Sprawdzą się również w pokoju małego dziecka, ponieważ można je z łatwością czyścić.

 

Jeżeli nie wiesz, jaką tapetę wybrać, zapytaj sprzedawcy w sklepie.

 

Kładzenie tapet nie jest bardzo skomplikowane. Wybór tapet jest duży, a one same prezentują się bardzo dobrze. Tapeta potrafi niezwykle odmienić każde wnętrze. Najważniejsze to z jednej strony  zachować ostrożność i nie popełniać błędów podczas pracy, a z drugiej dokonać właściwego wyboru samej tapety. Jeżeli się do tego przyłożysz, z pewnością efekt będzie zadawalający.