Skip to content

Jak wybierać deskorolkę?

Choć od wyposażenia w każdym sporcie ważniejsze są umiejętności i siła woli, to bez dobrego sprzętu możemy zapomnieć o wynikach. Nie inaczej jest w skateboardingu. Jak więc wybrać dobrą deskorolkę?

Chęć nauczenia się jazdy na desce wbrew pozorom może pojawić się w każdym momencie życia. Nie jest to wyłącznie zabawa dla młodzieży, bo starszych miłośników skateboardingu wciąż przybywa. Niestety, pierwsze kroki rzadko są łatwe, a problemy mogą pojawić się jeszcze przed pierwszym wyjściem na park. Niewielu początkujących skaterów potrafi bowiem wybrać dobrą deskę.

Zwykle kończy się to wizytą w supermarkecie i kupnem któregoś z najtańszych modeli. Tłumaczymy sobie, że skoro nie wiemy jeszcze, czy skateboarding przypadnie nam do gustu, to nie ma sensu kupować drogiej deski. To duży błąd, bo marketowe modele zwykle rozpadają się przy pierwszych próbach tricków. Takie niespodzianki mogą szybko zniechęcić do dalszej nauki, więc lepiej ich uniknąć i na początek wybrać dobrą deskę. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy kupnie deskorolki?

Tylko drewno klonowe

Blat to kluczowa część deskorolki – listwa, do której przymocowane są tracki wraz z kółkami. Od razu odradzamy kupno deski z plastiku lub płyty drewnopochodnej, bo jej żywotność zwykle ogranicza się do pierwszego treningu. Niewiele lepiej sprawdzą się tanie decki z drewna, bo jeśli szybko się nie rozpadną, to będą tak ciężkie, że uniemożliwią wykonywanie nawet podstawowych tricków. Dobre decki produkowane są wyłącznie z drewna klonu kanadyjskiego i są zbudowane co najmniej z siedmiu warstw.

Taka konstrukcja decka gwarantuje przynajmniej minimalną wytrzymałość. Każdy z producentów wykorzystuje inną technologię, rodzaj kleju oraz dodatki – na przykład włókno węglowe lub szklane. To, jaka deska będzie najlepsza jest kwestią indywidualnych preferencji i już po kilku sezonach na pewno sami stwierdzimy, które modele będą nam najbardziej pasowały. Wraz z deckiem koniecznie powinniśmy kupić grip, czyli rodzaj papieru ściernego przyklejanego na wierzch deski i zapewniającego butom przyczepność.

Kółka – duże czy małe?

Kolejnym ważnym elementem są kółka. Dobre modele kółek do deskorolek produkowane z poliuretanu, zaś te najlepsze – z kauczuku. Wielkość kółek powinna być uzależniona od upodobań właściciela. Na początek, do kształtowania równowagi i prostych tricków na prostych nawierzchniach najlepsze będą małe kółka o wielkości około 50 mm. Nieco większe modele przeznaczone są dla skaterów lubiących minirampy i verta i są zwykle użytkowane razem z szerokim deckiem.

Osobną kwestią jest twardość kółek, oznaczana według skali wykorzystującej liczby i litery. Początkujący skaterzy najlepiej zrobią wybierając kółka stosunkowo miękkie, o wartości maksymalnie 95A. Większa miękkość przekłada się bowiem na lepszą przyczepność i ułatwia rozwój sprawności fizycznej niezbędnej każdemu amatorowi deskorolki. Przy nauce bardziej skomplikowanych tricków lepiej sprawdzą się natomiast twardsze, zapewniające poślizg kółka.

Jak wybrać tracki?

Tracki to element, który łączy deck z kółkami deskorolki. To właśnie od niego w największej mierze zależne jest wyczucie deski i swoboda w wykonywaniu tricków. Niskie tracki lepiej sprawdzą się, jeśli zamierzasz skupić się na ewolucjach – szybciej reagują na nacisk i ułatwiają wybicie. Wyższe są przeznaczone przede wszystkim do szybkiej jazdy, bo pozwalają na szybkie skręcanie i eliminują ryzyko upadku wskutek tarcia o blat.

Między trackami a deckiem często montuje się podkładki, które mają za zadanie zamortyzowanie części wstrząsów. Od tego, czy je zastosujemy, będzie zależała długość montażówek, czyli śrub mocujących tracki do decka.

Zapraszamy na www.360sklep.pl