Skip to content

7 pytań o kosmiczne osobliwości

Poniżej prezentujemy ciekawostki naukowe o kosmosie. Zapraszamy!

1. Jak długo człowiek może przeżyć w przestrzeni kosmicznej bez skafandra?
Około 20-30 sekund, jeżeli wcześniej porządnie zaczerpnął powietrza. Zresztą zaraz będzie musiał je wypuścić, bo inaczej próżnia kosmiczna rozerwie wypełnione powietrzem płuca.

2. Jakie dźwięki słychać w kosmosie?
Żadnych. Przestrzeń kosmiczna jest próżnią, w której nie mogą rozchodzić się fale dźwiękowe. Naszego krzyku nikt tam nie usłyszy…

3. Czy kosmos ma zapach?
Okazuje się, że tak. Kosmonautom trudno go poczuć, bo eksplorują przestrzenie w skafandrach. Ale po otwarciu śluz powietrznych do statku przenika z zewnątrz zapach, który astronauci przyrównują do ostrej woni rozgrzanego żelaza albo gorącego grilla. Podobnie pachnie ozon i przypuszczalnie właśnie on nadaje zapach przestrzeni kosmicznej.

4. Co kryją czarne dziury?
Jedną z największych zagadek wszechświata. Ciągle nie wiemy, co się dzieje w tych studniach czasoprzestrzeni, najbardziej tajemniczych tworach kosmosu. Wiadomo tylko, że w środku jest zapadająca się przestrzeń, rwący kosmiczny wodospad, który ściąga wszystko w dół z nieposkromioną siłą. Przerażająca jest także wielkość tych obiektów. TON 618, czyli największa ze znanych nam czarnych dziur, ma masę 66 miliardów razy większą od Słońca!

5. Ile gwiazd istnieje w obrębie naszej Drogi Mlecznej?
Nikt tego do końca nie wie. Szacuje się, że jest ich od 100 do 400 miliardów. Większość astronomów jest przekonana, że tak wysoka liczba gwiazd to ogromne prawdopodobieństwo, iż nie jesteśmy jedyną zaawansowaną cywilizacją w naszej galaktyce.

6. Która ze znanych nam gwiazd jest najjaśniejsza?
To Syriusz, o którym mówi się, że świeci czerwonym blaskiem. Leży na południowym niebie, w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa, w odległości ok. 8,6 roku świetlnego od naszego Słońca. Gwiazdę tę widać gołym okiem z każdego niemal miejsca na Ziemi.

7. Skąd się wziął Księżyc?
Ponoć jest efektem wielkiego zderzenia Ziemi z inną, mniejszą planetą. Właśnie z okruchów będących wynikiem tej kosmicznej kolizji uformował się Księżyc.