Skip to content

Co należy wiedzieć o kredycie hipotecznym przed jego zaciągnięciem?

Aktualnie kredyty hipoteczne są bardzo popularne na rynku bankowości. W wielu sytuacjach okazują się być niezbędne w momencie decyzji o zakupie mieszkania. Jest to duża inwestycja i wymaga posiadania sporego kapitału. W artykule zaprezentujemy jak wygląda proces starania się o kredyt i na co zwrócić uwagę podczas wybierania oferty.

Obecna sytuacja na polskim rynku sprawia, że kredyty są bardzo atrakcyjne i decyduje się na nie wiele osób. Stopy procentowe są na rekordowo niskich poziomach, dzięki czemu koszty kredytów są niskie.

Ważną kwestią jest wysokość wkładu własnego, która z roku na rok rośnie. Jest on wymagany przy zaciąganiu kredytu na mieszkanie. Wkład własny w 2015 roku wynosił 10%. Obecnie jest to już 15%. A na 2017 rok planowany jest wkład własny w wysokości 20% od wartości zaciąganego kredytu. Oznacza to, że z roku na rok osoby chcące kupić mieszkanie będą potrzebowały coraz więcej gotówki, aby pozwolić sobie taki kredyt hipoteczny.

Kolejny aspekt to sytuacja na rynku nieruchomości. Po pęknięciu bańki na rynku nieruchomości w 2008 roku, ceny stopniowo spadały. Od niedawna zaczęły systematycznie wzrastać, jednak nie doszły jeszcze do wartości sprzed kryzysu.

Warto pamiętać, że w Polsce już jakiś czas funkcjonuje program Mieszkanie dla Młodych (MDM). Jest do program dopłat do kredytów mieszkaniowych. Dopłaty rządowe od lipca 2015 roku obejmują zarówno rynek wtórny jak i pierwotny. W praktyce dopłaty te pozwalają na pokrycie wkładu własnego.

Warunki kredytowania

Dokonując wyboru kredytu mieszkaniowego musimy zastanowić się na jak długo chcemy zaciągnąć dane zobowiązanie oraz jakie będą całkowite koszty kredytu. Aktualnie maksymalny okres na jaki można zaciągnąć kredyt hipoteczny to 35 lat, jednak Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleca zaciąganie kredytów na okres 25-30 lat.

Najważniejszym jednak czynnikiem, wpływającym na wybór kredytu hipotecznego będzie jego koszt. Na całkowity koszt kredytu mieszkaniowego składa się kilka rzeczy. Po pierwsze bank pobiera prowizję początkową od kredytu mieszkaniowego. Jeśli chodzi o oprocentowanie kredytu to jest ono zmienne, składa się z marży banku oraz aktualnej stawki WIBOR. Oprócz prowizji banki wymagają jeszcze wykupienia ubezpieczenia od zdarzeń losowych. Jest ono zabezpieczeniem dla banku. Najlepszy sposób na porównanie kosztów kredytów w różnych bankach to sprawdzenie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, czyli RRSO. Banki są zobowiązane do udostępniania informacji na ten temat. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to to, aby nie brać kredytu na maksymalną zdolność kredytową.

Wstępne koszty kredytów można sprawdzić zaglądając na serwis polskabankowosc.com.pl/ranking-kredytow-hipotecznych.