Skip to content

Co warto mieć w domowej apteczce?

Wyposażenie apteczki różni się ze względu na jej zastosowanie, jednak są to różnice kosmetyczne, bowiem podstawy zostają takie same. Mają one charakter uniwersalny i nader praktyczne zastosowanie. Najbardziej rozbudowana powinna być mimo wszystko apteczka domowa. W jakie preparaty i akcesoria warto zatem ją wyposażyć, aby spać spokojnie? Zapraszamy do lektury!

Leki

W apteczce domowej powinny znajdować się wyłącznie leki stosowane doraźnie w skrajnych sytuacjach. Powinny to być leki typowe, czyli takie, których nie ma cienia wątpliwości w jaki sposób i w jakiej ilości podać osobie poszkodowanej. Zaliczamy do nich leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, stosowane w bólach skurczowych brzucha, leki nasercowe, żołądkowe, lokomocyjne oraz krople do nosa. Jeśli chodzi o te ostatnie warto postawić na naturalne i bezpieczne rozwiązania. Przykładem skutecznego preparatu jest wysokiej jakości sól morska – Disnemarhttp://www.disnemar.pl/.  Warto pamiętać, że wszystkie leki znajdujące się w apteczce powinny być odpowiednio zabezpieczone przed dziećmi.

Akcesoria trwałe

Ważną część wyposażenia stanowią także akcesoria trwałe. Zaliczamy do nich termometr, zdezynfekowane nożyczki i pęsety, agrafki, zapinki do bandaża, miarkę lekarską oraz gruszkę gumową. Niewątpliwie przyda się także zestaw do opatrywania ran, czyli plaster, gumowe rękawiczki, gaza, wata, waciki,  lignina, chusteczki nawilżające oraz suche. Oczywiście nie należy zapominać o wodzie utlenionej służącej dezynfekcji ran otwartych oraz zadrapań.

Ziołolecznictwo

W domowej apteczce z pewnością znajdzie się miejsce na preparaty ziołowe. W tej kwestii warto uwzględnić obecność rumianku działającego przeciwskurczowo i służącego celom inhalacyjnym, szałwii odznaczającej się działaniom przeciwzapalnym, melisie znanej jako napar uspokajający, mięcie niezawodnej w regulacji procesów trawiennych oraz lipie działającej uspokajająco i napotnie w przypadku gorączki. Pamiętajmy – przezorny zawsze ubezpieczony!