Skip to content

Do czego służą bramki RFID?

Bramka RFID to urządzenie przeznaczone do odczytu tagów, po wykryciu ruchu w jej okolicach. Jest to specjalnie przygotowana konstrukcja, uwzględniająca dedykowane czytniki RFID, anteny RFID, elementy izolacyjne oraz obudowę. Jak są wyposażone i gdzie można spotkać bramki RFID?

Anteny wewnętrzne bramki RFID skierowane są tak, aby dokonywały odczytu tagów przemieszczających się przez wnętrze bramki, nie powodując błędnych odczytów z obiektów znajdujących się w jej okolicach. Zdecydowana większość bramek to rozwiązania oparte na konstrukcjach metalowych.

Wyposażenie bramki RFID

Przemysłowa bramka RFID składa się z kilku podstawowych elementów. Zalicza się do nich:

– czytnik RFID

– zestaw anten RFID

– zewnętrzny komputer klasy PC do monitorowania alarmu

– obudowa (szkielet)

– opcjonalnie, w zależności od rozwiązania: mikrokomputer przemysłowy, alarm dźwiękowy, alarm świetlny

Gdzie montowane są bramki RFID?

bramka_rfidJednym z najczęściej spotykanych miejsc, gdzie znaleźć można bramki RFID są magazyny. W miejscu, gdzie rejestrowana jest dana czynność np. przyjęcie towarów na magazyn, wykorzystane są czytniki RFID w postaci bramki bądź urządzenia przenośnego, które dzięki wbudowanej antenie i dekoderowi będzie porozumiewać się ze znacznikami (tagami). Kiedy konkretny towar znajdzie się w polu elektromagnetycznym generowanym przez czytnik, umieszczony na niej znacznik prześle do czytnika przydzielony jej unikalny sygnał, który urządzenie następnie odbierze i  w odpowiednio zakodowanej formie prześle dalej do systemu informatycznego firmy. Dodatkowo czytnik może zapisać nowe lub zmodyfikować dotychczasowe informacje na znaczniku.

– System pralniczy, który bazuje na technologii RFID, daje możliwość bezdotkowego (radiowego) odczytu zaszytych w odzieży tagów RFID. Firma ASKA oferuje system pralnia, które stanowi kompleksowe rozwiązanie. Zaletą proponowanego rozwiązania jest nie tylko panowanie nad czytnikami, ale także fakt, iż w ciągu zaledwie kilku sekund istnieje możliwość bezbłędnego odczytu znaczników w czasie dostawy lub wysyłki odzieży. Dzięki temu istnieje możliwość bieżącego monitorowania i zarządzania odzieżą w pralni – mówi Konrad Kwiatkowski, Product Manager w firmie ASKA.

Bramki RFID montowane są także w bibliotekach, ponieważ technologia RFID automatyzuje i ułatwia zarządzanie zbiorami bibliotecznymi oraz skutecznie zabezpiecza je przed kradzieżą. Na zbiory biblioteczne objęte systemem RFID naklejane są specjalne etykiety z układem elektronicznym (tzw. tagi) pozwalającym na zapisanie w nim kilku informacji. Dane te odczytywane są przez dostarczone przez nas urządzenia RFID m.in.: bramki przy wejściu, stanowiska selfcheck, wrzutnie, czytniki nablatowe czy mobilne (różdżka).