Skip to content

Uczelnie i rynek pracy

Mijają już czasy, kiedy na studiach było kilka podstawowych kierunków i nieco specjalności. Dzisiaj oferta dla młodych osób wkraczających w studenckie życie jest niezwykle barwna. A wszystko po to, aby jak najbardziej zmniejszyć bezrobocie w Polsce.

Uczelnie rozpoczynają ścisłą współpracę z różnymi organizacjami, angażują się w środowiska lokalne, a wszystko o to by dopasować kształcenie do wymogów rynku pracy. Oczywiście nie jest to proste, ale na uniwersytetach wciąż powstają nowe kierunki, które mają przygotować młodych Polaków na dorosłe życie, w dość trudnym dla wszystkich okresie ekonomicznym.

Niezwykle ważne okazują się badania dotyczące kierunków rozwoju gospodarki na konkretnym terenie. Dzięki takim badaniom można przygotować, a raczej dostosować ofertę kierunków na studiach. Co więcej, duży wpływ na rodzaj kierunków, a także programy nauczania mają mieć regionalni przedsiębiorcy, którzy to będą musieli określić kierunek wymagań.

Na uczelniach słychać również pogłoski, że będą one starały przygotowywać studentów w bardziej praktyczny sposób. Wielu bowiem skarży się na to, że przygotowanie jest bardzo dobre, ale niestety wyłącznie teoretycznie.

Dzięki wpływom unijnym powstało już w Polsce wiele placówek badawczych, które pośredniczą pomiędzy lokalnym rynkiem pracy, a uniwersytetami w kraju.

Bardzo zmienia się również podejście młodych osób co do wyboru kierunku studiów. Okazuje się, że obecnie najchętniej podejmowanymi są kierunki techniczne. Politechniki w całym kraju przeżywają złoty okres.inzynier