Skip to content

Jakość i smak – wybieramy karmę dla kota

Nawet najbardziej spokojny i leniwy mruczek jest z natury drapieżnikiem, który kocha mięsne kąski. Dlatego dieta każdego kota, powinna być bogata w wysokiej jakości składniki, przygotowane by zaspokajać jego potrzeby. Zgodnie z najnowszą wiedzą głównym elementem, którego w kociej diecie należy unikać są zboża, odpowiedzialne za podrażnienia układ trawiennego i powodujące różne dolegliwości. Jak sprawdzić,
czy karma, którą wybierasz ich nie zawiera? I jak wybrać pełnowartościowe, smaczne danie? Nasz artykuł podpowie Ci, co może zrobić każdy miłośnik zwierząt, który szuka dobrej karmy dla kotów, zawierającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze i kompleks witamin.

Karma bytowa i uzupełniająca

Wybierając produkty dla naszego zwierzaka, możemy natknąć się na podział na karmę bytową i uzupełniającą. Na czym polega różnica?
Karma bytowa to karma dopasowana do zaspokajania codziennych potrzeb naszego zwierzaka. Wyróżnia się staranną kompozycją, bogatą we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcze i węglowodany oraz kompleks witamin i minerałów, regulujących procesy biologiczne zachodzące w organizmie.

Karma uzupełniająca dedykowana jest kotom w szczególnych momentach ich życia, takich jak rekonwalescencja, choroba, czy okres ciąży u kotek. Opracowana przez ekspertów formuła zawiera dodatkowe wsparcie dla zdrowia i witalności, nie stanowi jednak dobrej podstawy jadłospisu.

Ważne opakowanie
Kolejny podział, stosowany przez firmy, dzieli karmę na suchą i mokrą. Ta pierwsza to często podstawa codziennej diety, ze względu na odpowiednią wartość kaloryczną i możliwość zaspokojenia potrzeb żywieniowych naszego zwierzaka. Sucha karma dostępna jest w ekonomicznych opakowaniach, które często możemy zakupić z dodatkowym rabatem.

Karma mokra to jeden z ulubionych kocich posiłków, który zwykle zawiera dużą ilość mięsa. Dostępna jest w mniejszych, ale wygodnych opakowaniach, gwarantujących zachowanie świeżości.

Tak, jak w przypadku produktów dla ludzi, etykieta i podany na niej skład mogą nam powiedzieć, czy dana karma jest dobrym wyborem. Pamiętaj, że na pierwszym miejscu zawsze pojawia się element, którego jest procentowo najwięcej – w karmie dla kota powinno to być mięso.

Karma dla juniorów i seniorów
Poszczególne grupy kotów, potrzebują odpowiedniego posiłku. Dlatego karma dla kota powinna być delikatna, ale mieć podwyższony poziom energetyczny. Ważna jest też wysoka zawartość białka, umożliwiającego wzrost i prawidłowy rozwój. Małe kawałki pożywienia dopasowują się do wielkości kocich pyszczków i wyrabiają prawidłowe nawyki żywieniowe.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku kocich seniorów, których dieta powinna przede wszystkim wspierać prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów, a przy tym zapobiegać nadwadze.

Koty i ich potrzeby
Zwierzaki po sterylizacji często zmagają się z problemami układu moczowego, dlatego wszystkie karmy dla kotów po takim zabiegu, muszą zawierać odpowiednio dobrane poziomy minerałów. Dodatkowo aktywność ruchowa naszego pupila może spadać, więc każdy kęs powinien dostarczać substancji odżywczych, przy zachowaniu małej kaloryczności mieszanki.

Karma dla zwierzaków mieszkających tylko w domu, musi mieć nie tylko dobry smak – jej głównym zadaniem jest usuwanie kul włosowych, zalegających w układzie trawiennym. Wysoka ilość błonnika, zawartego w kawałkach warzyw lub owoców to gwarancja naturalnego oczyszczania.