Skip to content

Facebook na rzecz podwyższenia płacy minimalnej

W USA od pewnego juz czasu mamy do czynienia z ruchem na rzecz podwyższenia płacy minimalnej. Do akcji włącza się wiele firm,  a w ostatnim czasie kampanię te poparł Facebook, który podwyższył zarobki swoim podwykonawcom – będą zarabiać oni 15 dolarów na godzinę.

Czy płaca minimalna powinna być podwyższana? Temat ten budzi wiele kontrowersji i nie wszyscy są przekonani do tego pomysłu. Jednak, związki zawodowe, posiadające bardzo duże poparcie w Białym Domu, a także ruchy na rzecz rodzin, niezwykle mocno popierają ten pomysł. Wiele firm, aby wzmocnić swój wizerunek również zdecydowało sie poprzeć ten pomysł. Do największych, które juz zadeklarowały płacę na wyższym poziomie  McDonald’s, Walmart oraz Costato.

Kogo w Facebooku obejmują podwyżki? Wszystkich pracowników firm, którzy wykonują zlecenia dla tej spółki technologicznej. Jednak to nie wszystko. Oprócz podniesienia płacy minimalnej, pracodawca zapewnia również kilkanaście dni płatnych wakacji oraz wysokie świadczenia na dziecko.

Dokładnie te same działania w zeszłym roku podjął Google, gwarantując także ubezpieczenie zdrowotne każdemu z pracowników – bez względu na stanowisko. Oczywiście bardzo duże spółki i przedsiębiorstwa nie odczują bardzo dużej różnicy oferując swoim pracownikom takie warunki pracy i płacy. Kłopoty mogą mieć jednak mniejsi  przedsiębiorcy, których po prostu nie będzie stać na zaoferowanie pracownikowi tak wysokiej płacy minimalnej.